EMLAK İŞLERİYLE UĞRAŞANLARIN DİKKATİNE!

VERGİ USUL KANUNU 538 SIRA NUMARALI GENEL TEBLİĞİNİN

EMLAK PİYASALARINA YANSIMALARI 

            31 Mayıs 2022 tarihli 31852 sayılı Resmî Gazete 'de Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) tarafından 538 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği yayımlanmıştır. 9 madde ve 1 geçici maddeden oluşan bu tebliğin emlak piyasalarını etkilemesi muhtemeldir. Bu tebliğ ile internet ortamında yayımlanan ilanlara yönelik bir denetim getirilmesi amaçlanmaktadır. Son zamanlarda emlak piyasasında artan yüksek fiyatlar, kötü niyetli kişilerin olmayan daireler için ilanlar çıkararak piyasayı yükseltme çabaları ve satılan dairelerin internete koyulan ilan fiyatındansa tapu masraflarının daha az çıkması adına tapuda değerinin düşük gösterilmesi müdahaleyi gerektirmiştir.

            Bu doğrultuda tebliğe göre emlakçılar tarafından satılan daireler için emlakçılara bildirim yükümlülüğü getirilmiştir. Ancak tebliğ de bu bildirim yükümlüğü emlakçılarla sınırlı tutulmamış internet ortamında kendisine/ve veya üçüncü kişilere yönelik her türlü ilanı veren gerçek ve tüzel kişileri kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Yani bu tebliğ yalnızca emlakçıları değil taşınmaz alım satımı yapan herkesi ilgilendirmektedir.

            Bildirim nereden yapılacaktır? Bu konuya ilişkin bildirimler BTRANS yani Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi Transfer Sistemi üzerinden yapılacak olup sisteme başvuru ve devam eden işlemler için destek/danışmanlık ihtiyaçları için 0312 417 56 94 numarasından ofisimize ulaşabilirsiniz. Tebliğin yayımlandığı tarih olan 31.05.2022 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ilk kez verilen ilanlara (bunlardan bu Tebliğin yayımlandığı tarihten 31/5/2022 tarihine kadar yayından kaldırılanlar ile 2022 Haziran ayında yayını devam eden veya yayından kaldırılanlar dâhil) ilişkin bildirimi 31/8/2022 tarihine kadar yapmaları gerekmektedir.

            Bu bildirim yükümlülüğü bir defaya mahsus olmak üzere değil sürekli bir zorunluluk olarak düzenlenmiştir. Tebliğe göre ilan verenlerden birer aylık süreler içerisinde gerçekleştirmiş oldukları işlemlere ilişkin düzenli olarak bildirim yapmaları istenmektedir. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen veyahut eksik yerine getirenler için ise tebliğde sorumluluk ve cezalar öngörülmüştür.

            Tebliğin uygulamaya yansımaları ne şekilde olacaktır? Tebliğ yayımlanır yayımlanmaz emlakçılar ve ilan sahipleri emlak sitelerinden ilanlarını çekmiştir. Bu tebliğin getirdiği yükümlülükler internet üzerinden verilen ilanlar için söz konusu olduğundan emlak piyasasında internet ortamından verilen ilan usulü azalacak, daire üzerine asılan brandalar ve emlak ofislerine yapılan ziyaretler artacaktır.

DİKKAT!

Web sitesindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı ANB Danışmanlık'a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitedeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.