ENFLASYONİST ORTAMDA ERİYEN NAFAKALAR İÇİN ÇARE NAFAKA ARTIRIMI DAVASI

ENFLASYONİST ORTAMDA ERİYEN NAFAKALAR İÇİN ÇARE

NAFAKA ARTIRIMI DAVASI

 

Hem resmi hem de resmi olmayan veriler ülkemizde enflasyonun yüksek olduğunu göstermektedir. Kaldı ki enflasyonun ve ekonomik koşulların sıkıntısını yıllar yıllar önceki ekonomik koşullar içerisinde kendisine nafaka bağlananlar da somut olarak hissetmektedir. Ardı arkasına zam gelen ürünlerin yanısıra asgari ücrete de zamlar gelmiş olmasına rağmen nafaka sisteminde zamlara paralel artışın sağlandığı bir düzen bulunmamaktadır. Her ne kadar mahkeme kararları (önceki davadaki talebe göre değişmekle birlikte) nafaka tutarının her yıl TÜFE/ÜFE oranında arttırılması yönünde verilebilse dahi resmi rakamların hayat pahalılığıyla örtüşmediği durumlarda nafaka bağlanan kişinin yoksulluğa düşmesi söz konusu olmaktadır.

Çocuğun yaşının büyümesiyle ihtiyaçları da artıyor olmasına rağmen nafaka tutarı aynı oranda artmadığından bir süre sonra nafaka ihtiyaçları karşılamaz hale gelmektedir. Bu durumda nafakanın artırılması için nafaka artırım davası açmak mantıklı bir çözüm olacaktır. Bu dava tipinde parasal bir değer söz konusu olduğu için çocuğun giderleri kendisinden nafaka istenen kişinin ekonomik durumu gibi durumlar dikkatte alınarak bir değerlendirme yapılmaktadır. Her dosyada tarafların ekonomik durumu değişmekte olduğundan nafaka tutarı konusunda bir standart söylenmesi mümkün değildir. Kimi ailelerde yoksulluk olarak kişinin daha önceki hayat standartlarını kaybetmesi, alıştığı hayattan yoksun kalması dikkate alındığı için varlıklı tarafların olduğu dosyalarda nafaka tutarları da bu duruma göre yükselmekteyken daha az varlıklı ailelerde ise daha düşük olmaktadır.

18 yaşına giren çocuğun iştirak nafakası kesiliyor olmasına rağmen bu çocuk eğitimine devam ediyorsa yardım nafakası şeklinde nafaka talep ederek eğitimini bitirene kadar nafaka alma imkânı vardır. İştirak nafakası kendiliğinden yardım nafakasına dönmediği için ayrı bir davayla 18 yaşına giren çocuğun bu talebi için dava açması gerekmektedir. Yardım nafakası bağlanan kişiler de nafakanın yetersiz geldiğinden, ekonomik koşulların değişmesinden ve tarafların durumunda nafaka ödemesinin tutarını değiştirecek derecede önemli bir durum değişikliği olduğundan bahisle nafaka artırım davası açabilir. Nafaka artırım davalarında parasal bir konuda talepler olduğu için dava da kişilerin ekonomik durumunun araştırılması, üzerindeki malvarlıkları, evinin kira olup olmadığı, kredi borcunun olup olmadığı, nafaka yükümlüsünün bakmakla yükümlü olduğu başka kaç kişi olduğu gibi hususlar üzerinden şekillenmektedir.

Siz de size bağlanan nafakanın yetersiz kaldığını, nafaka yükümlüsünün ekonomik koşullarının iyileşmesine rağmen size ödenen nafakanın artmamış olmasını haksız buluyorsanız nafaka artırım davası hakkında detaylı bilgi almak için tarafımıza ulaşabilirsiniz. 0312 417 56 94.

 

DİKKAT!

Web sitesindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Bersu KILIÇ KOPAN'a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitedeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.