Online Alışveriş Dolandırıcılığı- Hakkınızda İcra Takibi Başlatacağız Mesajı

ONLİNE ALIŞVERİŞ DOLANDIRICILIĞI

 

Dolandırıcılığın birçok çeşidi bulunmaktadır. Son yıllarda teknolojinin, e-ticaretin ve internet üzerinden yapılan işlemlerin artmasıyla birlikte dolandırıcılık da online ortamlara taşınmıştır.  Sık sık arandığım bu konu üzerine bu yazıyı yazma gereği hissettim.

Bu dolandırıcılık tipinde bir hukuk bürosu ve avukatın ismini kullanarak hakkınızda icra takibi başlatıldığına dair bir mesaj atılmaktadır. Ardından mesaj sahibi kişiler tarafından aranarak internetten yaptığınız genelde 100-200 TL'lik bir alışveriş için tarafınıza kargo gönderdiklerini ancak teslim almadığınızı dolayısıyla hakkınızda icra takibi başlatılacağını en geç yarın ya da benzeri bir tarihe kadar ödeme yapmanızı söylerler. Günümüzde internet üzerinden çok fazla alışveriş yapılmakta olduğundan böyle bir işlem yapıp yapmadığını hatırlamayan ya da zaten miktar az diye düşünüp ödeyenler olmaktadır. Ancak bu yöntem genelde dolandırıcıların izlediği bir yoldur. İnternetten parasını ödemediğiniz bir alışveriş yapmadıysanız bu mesaj ve aramalara itibar etmeyiniz.  İnternette yapacağınız küçük bir araştırmayla sizi arayanların dolandırıcı olduğunu tespit edebilirsiniz. Bahsi geçen hukuk bürosunu Google da arattığınızda dolandırıcı olduğuna dair yorumları şikayetvar gibi sitelerden bulabilirsiniz. Bu gibi hallerde ismi kullanılan avukat olaydan haberdar dahi olmamaktadır. 

 

Hakkımda İcra Takibi Başlatılıp Başlatılmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Hakkınızda bir icra takibi başlatılsaydı elinize buna ilişkin bir evrak, tebligat gelirdi.

E-devlet üzerinden de hakkınızdaki dava ve takipleri sorgulayabilirsiniz. Aynı şekilde icra takiplerini de e devlette sorgulayabilirsiniz.

 

Hakkımda Takip Başlatıldıysa Ne Yapmalıyım?

Takibe ilişkin evraklar elinize geldiği zaman bu takibe itiraz etmek için süreniz başlamaktadır. Zaman kaybetmeden bir avukata başvurmak gereklidir.DİKKAT!

Web sitesindeki tüm makale ve içeriklerin telif hakkı Av. Bersu KILIÇ KOPAN'a aittir. Tüm makaleler hak sahipliğinin tescili amacıyla elektronik imzalı zaman damgalıdır. Sitedeki makalelerin kopyalanarak veya özetlenerek izinsiz bir şekilde başka web sitelerinde yayınlanması halinde hukuki ve cezai işlem yapılacaktır.